2018 Speakers

Vinous Ali
Head of Policy, Skills, Innovation and Digital Strategy
TechUK (Confirmed)
Robert Nitsch
Chief Operating Officer
Instutute for Apprenticeships (Confirmed)
Owen Jenkins
Deputy Director
ESFA (Confirmed)
Kirsty Watts
Head
Academy Ambassadors (Confirmed)
Michael Stimpson
Headteacher
St Michael’s Catholic Grammar School (Confirmed)
Paul Whiteman
General Secretary
NAHT (Confirmed)
Julie Robinson
General Secretary
Independent Schools Council (ISC) (Invited)
Andy Rehling
Headteacher
Mayfield School (Invited)
Maggie Bailey
Headteacher
Great Court School (Confirmed)
Rae Potter
Headteacher
Sarah Bonnell School for Girls (Invited)
Senior Representative
Education Team
Royal Institute of British Architects (RIBA) (Invited)
Graham Roser
Headteacher
Tor Bridge High (Invited)
Chris Keates
General Secretary
NASUWT (Invited)
Emma Eastwood
Headteacher
Reinwood Junior School (Invited)
Neil Basu
Deputy Assistant Commissioner
National Counter Terrorism Policing (Invited)
Sally Franklin
Senior Teaching Fellow, Centre for Inclusive Education, Institute of Education
University College London (Confirmed)
Heidi Dennison
Joint Headteacher
Frank Wise Special School (Confirmed)
Simon Knight
Joint Headteacher
Frank Wise Special School (Confirmed)
Stuart Gardner
CEO
Thinking Schools Academy Trust (Invited)
Emma Hollis
Executive Director
The National Association of School Based Teacher Trainers (Confirmed)
Micon Metcalfe
Chief Operating Officer
Langley Park Academies (Invited)
Simon Herne
Sales Manager
ESPO (Confirmed)
Graham Hancock
Finance Manager, Academies Financial Reporting Division
Department for Education (Invited)
Julia Harnden
Funding Specialist
ASCL (Invited)
Senior representative
Institute for Apprenticeships (Invited)
Dr Paul Armstrong
Lecturer in Education, Manchester Institute of Education
University of Manchester (Confirmed)
Niall Winters
Researcher
Department of Education & University of Oxford (Invited)
Stephen Burke
Founder and CEO
Cyber Risk Aware (Invited)
Steven Camilleri
ICT Network & Systems Manager
Robert Clack School (Invited)
Justin Truscott
IT Services Infrastructure Manager
Nottingham College (Invited)
Phil Richards
Chief Innovation Officer
JISC (Invited)
Senior Representative
Digital, Data & Technology Capabilities Team
Department for Education (Invited)
Katie O’Donovan
Online Safety Policy Manager
Google for Education (Invited)
Kirri Gooch
Regional Education Manager
Google for Education (Invited)
Catherine Armstrong
Group Vice-Principal, Curriculum Support & Business Development
Shrewsbury College (Invited)
Ty Goddard
Chair
EdTech UK (Invited)
Rebecca Rylatt
Team Leader, Computing, Education Technology and National Curriculum
Department for Education (Invited)
Nancy Wilkinson
Programme Manager, Education
Nesta (Invited)
Senior Representative
Public Sector Team
Information Commissioner's Office (ICO) (Invited)
Kate Atkins
Headteacher
Rosendale Research School (Invited)
Jonathan Haslam
Director
Institute of Effective Education ,
Board Member
Research Schools Network (Invited)
Jon Andrews
Director for School Systems & Performance and Deputy-Head of Research
Educational Policy Institute (Invited)
Prof. John MacBeath
Professor Emeritus
University of Cambridge (Invited)
Matthew Burton
Deputy Head Teacher
Thornhill Community Academy (Confirmed)
Lisa Salters
Headteacher
St Vincent de Paul Catholic Primary School (Invited)
Rt Hon. David Laws
Executive Chairman
Education Policy Institute (Confirmed)
Louise Smith
Headteacher
Evelyn Street Primary (Confirmed)
Paul Whiteman
General Secretary
NAHT (Invited)
David Benson
Principal
Kensington Alridge Academy (Invited)
Hamid Patel
Chief Executive
Tauheedul Education Trust (Invited)
Kathryn Mitford
Vice Chair of Trustees
Diverse Academies Learning Partnership (Invited)
Stephen Chamberlain
CE
National Leader of Governance (Confirmed)
Clive Lees
Chair of Directors
The Spring Partnership Trust (Invited)
Jo Brinkley
CEO and Founder
The Spring Partnership Trust (Invited)
Leora Cruddas
CEO
Confederation of School Trusts (Invited)
Zoe Judge
Co-Headteacher
Fortismere School (Invited)
Jo Davey
Co-Headteacher
Fortismere School (Invited)
Andy Wolfe
Deputy Chief Education Officer
Church of England (Confirmed)
Cllr Dan Chapman
Chair, Children, Young People & Skills Committee
Brighton & Hove Council (Invited)
Sam Twiselton
Director, Sheffield Institute of Education
Sheffield Hallam University (Invited)
Sir Ken Robinson
International Education Adviser & Professor Emeritus
University of Warwick (Invited)
Jo Bland
Principal
Pioneers Free School Academy (Invited)
Senior Representative
Education Team
Nesta (Confirmed)
Pete Wilkes
Headteacher
Cotgrave Candleby Lane Primary School (Invited)
Gill Ball OBE
CEO / Executive Headteacher
Wembley Multi-Academy Trust (Invited)
James Lockwood
Headteacher
Woodhouse Grove School (Invited)
Dr Tim O’Brien
Visiting Fellow in Psychology and Human Development
UCL Institute of Education (Invited)
Kirsty Watt
Head
Academy Ambassadors (Invited)
Russell Hobby
CEO
Teach First (Invited)
Stacey Singleton
Head of the Teaching Profession Unit
Department for Education (Invited)
Stephen Morales
CEO
Institute of School Business Leaders (Confirmed)
Senior Representative
Education Team
Local Government Association (Confirmed)
Tom Goldman
Deputy Director, Funding Policy Unit
Department for Education (Invited)
Indra Morris
Director-General, Social Care , Mobility and Equalities
Department for Education (Invited)
Emily Beer
Headteacher
Willingdon School (Invited)
Moira Mader
CEO
Ted Wragg Multi-Academy Trust (Invited)
Lynne Birch
Commissioning Adviser
Cambridgeshire County Council (Invited)
Lara Newman
CEO
LocatED (Invited)
Andy Rehling
Headteacher
Mayfield School (Invited)
Maggie Bailey
Headteacher
Grey Court School (Invited)
Chris Rothwell
Director of Education
Microsoft (Invited)
Linda Adams
Headteacher
Lansdowne School (Invited)
Rachel Pereira da Silva
SENCO
Wyvil Primary School (Invited)
Brenda McHugh
Co-Director of Mental Health in Schools & Co-Founder
Anna Freud National Centre for Children and Families; Family School London (Invited)
Matthew Syed
Journalist, Author and Broadcaster (Invited)
Angela Rayner MP
Member for Ashton-under-Lyne
Shadow Secretary of State for Education (Invited)
Tom Clark CBE
Chair
GovNet Advisory Board for Education (Confirmed)
The Rt Hon. Damian Hinds MP
Secretary of State for Education
Department for Education (Invited)
Sir Andrew Carter OBE
Executive Headteacher and Chair
South Farnham School Education Trust (Confirmed)
Alex Grady
Education Development Officer
nasen (Confirmed)
janet Carroll
School Support
Cornerstones Curriculum Team
Simon Hepburn
Founder and Director
Marketing Advice for Schools (Confirmed)
Mike Pettifer
Director, Academies and Maintained Schools
Education and Skills Funding Agency (Confirmed)
Paul Jackson
Headteacher
Manorfield Primary (Confirmed)
Lisa Mannall
Regional Schools Commissioner for the South West
Department for Education (Confirmed)
Dominic Herrington
Interim National Schools Commissioner
Department for Education (Confirmed)
Julia Harnden
Funding Specialist
ASCL
Geoff Barton
General Secretary
ASCL (Confirmed)
Emma Knights OBE
Chief Executive
National Governance Association (Confirmed)
Neil Carmichael
Former Chair
Education Select Committee,
Senior Adviser
PLMR (Confirmed)
Neil Redmond-King
Principal Officer, Schools
Ofsted (Confirmed)
Matthew Purves
Deputy Director, Schools
Ofsted (Confirmed)